Samko  na  Hviezdoslavovom Kubíne!

 

     Na 64. ročníku prestížnej recitátorskej súťaže Hviezdoslavov Kubín (20.-23. júna 2018)  reprezentoval senický región  a, samozrejme, aj našu školu - študent Samuel Krúžek.      

     V čase, keď sa na recitačných súťažiach stretávame s interpretáciami zahraničných spisovateľov, prišiel Samko na scénu s básnikom, ktorého po rokoch prehliadania  znovu objavujeme, s Miroslavom Válkom.  Tvorbou tohto výnimočného básnika zabodoval  už v okresnom aj krajskom  kole. Téma Válek dokonca rezonovala  na Hviezdoslavovom Kubíne aj mimo súťaže – po prehliadke recitátorov predstavil režisér  Patrik Lančarič svoj rovnomenný dokumentárny film. 

     Tohtoročné  celoštátne kolo ukázalo, kam smeruje súčasná recitácia  a ako je pre ňu dôležitá (hoci  nie najdôležitejšia) scéna a rekvizita. Samko napriek tomu zaujal a dokázal, že sila prednesu nemusí byť v SILE, ale v MYŠLIENKE.  A hoci „medailu“ nezískal, slová predsedu poroty Romana Zemaníka, ktoré Samkovi po súťaži adresoval, motivujú a iste ovplyvnia nielen jeho, ale aj všetkých, ktorí milujú literatúru a uvedomujú si moc a krásu slova – recituj, to je najkrajšia vec v živote, ktorú môžeš pre iných urobiť! 

     Samkovi k jeho výkonu na Hviezdoslavovom Kubíne gratulujeme!

PhDr. I. Hazuchová

 

JUNIÁLES 2018

 

Opäť je to tu! Po roku ho tu máme znovu, náš JUNIÁLES. Stanovačka plná skvelých ľudí, s príjemnými hrami, s niečím dobrým pod zub a so širokým úsmevom na tvári. Takto by sa dal opísať večer 21. 06. 2018. Študenti plní elánu, ktorým nevadí torta po celej tvári, roztrhané tričko pri hre alebo premoknuté oblečenie pri nečakanej búrke.

Áno, toto sme my. 25 aktívnych študentov, ktorí si spolu so super profesorkami spríjemnili študentský život touto akciou organizovanou študentskou radou. Nastal však háčik. Kvôli silnej búrke, ktorá nás v tento večer zastihla sme nemohli zrealizovať spanie v stanoch. Myslíte však, že nás to odradilo? Nie! Po presunutí do telocvične sme pokračovali v zábave. Rôzne hry, rozlúčka s Emily i diskotéka. Spánok na žinenkách nebol pre nás žiaden problém a aj noc sme si užili.

Zas a znova sa potvrdilo, že spoločné chvíle a spoločné aktivity stmelia kolektív. Lepšie sme sa medzi sebou spoznali a zabavili. Skrátka, bolo nám skvelo. Ten kto sa nezúčastnil môže ľutovať!

Ďakujem za skvelú atmosféru a krásny čas strávený s vami... Tak znova o rok... (snáď už bez búrky a v stanoch).

Gabriela Waldhauserová, III.A

 

Vykročili do sveta...

Stojíme  pred tabuľou. Je čistá, nepopísaná. Lavice sú nezvyčajne pekne zoradené, stoličky obrátené hore nohami. Trieda je úhľadná. Vnímame tento poriadok ako niečo pozitívne a hovoríme si, konečne je tu poriadok. Nástenka je však prázdna, okná sú bez kvetináčov, v laviciach chýbajú zabudnuté  knihy, zošity. Na katedre neleží  triedna kniha. Pocit je ale len krátky. Nezvyčajné ticho nás presviedča o tom, že deň odchodu je tu. Nechali nám iba krásne kvety. Pokiaľ budú živé, živé budú aj spomienky. Potom si ale uvedomíme, že sú nenávratne  preč. Vykročili do sveta veľkých...

,,Vykroč pravou nohou, tú bude sprevádzať rozum. Ale potrebuješ aj ľavú nohu, aby si pokročil. A tú nech sprevádza tvoje  srdce. Ak si to uvedomíš, pôjdeš priamym krokom a  budeš v rovnováhe. Je veľmi dôležitá pre náš život.“ To boli naše posledné úprimné slová.

Milí absolventi, želáme vám  veľa zdravia, trpezlivosti a spokojnosti!

Vaše profesorky a profesori z ,,obchodky“  

       

 

Tri dni pohybu

Žiaci druhého ročníka absolvovali trojdňový letný kurz pohybových aktivít v Piesočnej v Moravskom svätom Jáne. Najviac ich tešilo, že nemusia tri dni stráviť v škole. Avšak športové aktivity, ktoré sú s kurzom spojené, nie každého zo začiatku nadchýnali. Ale teplé počasie, pekné prostredie, cykloturistika smer jahody a zmrzlina v Kútoch, pešia turistika k sútoku riek Moravy a Dyje, plážový volejbal, basketbal, futbal, tenis príp. stolný tenis a hlavne celé dni v spoločnosti svojich kamarátov oslovili takmer každého. Na nudu nebol čas. Počas každého dňa si žiaci potrénovali svaly a mnohí prekonali sami seba takmer 7 kilometrovou pešou turistikou, či 22 kilometrovou jazdou na bicykli. A niektorí otužilci zvládli kúpanie v takmer "ľadovej" vode. Nechýbal  ani večerný táborák s opekaním špekáčkov a samozrejme dobrá hudba a spev pri gitare.

Plní zážitkov a dojmov a trocha aj smutní, že už je koniec, sa všetci vrátili domov.     FOTO

Mgr. Viera Rosová

 

Týždeň inakosti

 

 Čo sa to na našej škole dialo? Prečo boli študenti aj profesori rovnako oblečení? Nie je to náhoda! Na našej škole sa v dňoch 14. - 18. mája 2018 uskutočnil Týždeň inakosti.

 Podstatou bolo obliecť sa každý deň podľa vopred danej témy. V pondelok sme začali pásikavým  dňom, ktorý mal veľký úspech. Každý z nás je určite fanúšikom niektorého zo športov, a preto sme sa v utorok nahodili do športových dresov svojich obľúbencov. Streda sa niesla v štýle retro. Bodky a široké nohavice nesmeli chýbať. Vo štvrtok sme si skúsili niečo konzervatívne a to business look. Týždeň sme uzavreli témou black&white, ktorá sa hodila k piatkovej rozlúčke so štvrtákmi.

 Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do tejto milej aktivity. Týždeň inakosti sa na našej škole konal už druhý krát a určite nie naposledy. Sme zvedaví aké témy vymyslíme ďalší rok a veríme, že sa tiež neviete dočkať.

 Vaša Študentská rada

Rozlúčka so štvrtákmi.

Ako každý rok, i tento, sa naši maturanti rozlúčili s učiteľmi a ostatnými žiakmi  pred tým, než nastúpia na akademický týždeň. Tento krát  udalosť pripadla na 18. 5. Po štyroch rokoch štúdia nastal pre nich deň, na ktorý mnohí čakali od prvého dňa, keď vkročili do našej školy. Iní si  veľmi obľúbili nielen spolužiakov ale i učiteľov a vôbec sa im nechcelo lúčiť. Ich nostalgická nálada vo forme slzičky sa objavila v nejednom oku.  
Niektorí žiaci si z rúk pani riaditeľky prevzali pamätný list za výborné študijné výsledky, reprezentáciu školy alebo za prácu v triednom kolektíve.
Po rozlúčke s pedagógmi v aule OA si štvrtáci prevzali od svojich triednych učiteľov v triedach posledné ročníkové vysvedčenie a pobrali sa na školský dvor. A tu nastala tá pravá rozlúčka - hudba, spev, podávanie si rúk s mladšími študentmi a k tomu radostné hurá!

Nakoniec si štvrtáci  spoločne so svojimi triednymi prevzali svoje tablá, prestrihli zelenú stuhu a vykročili do mesta...alebo  do života ? ...

Želáme všetkým úspešné maturity!

 

Rozlúčka so štvrtákmi z pohľadu študentov

V piatok, 18. mája 2018, sme povedali posledné zbohom našim tohtoročným štvrtákom. Nie, netreba myslieť hneď na to najhoršie, i keď aj rozlúčka po dlhých štyroch rokoch vie byť viac ako smutná.

Zazneli nielen dojemné príhovory či piesne, ale tiež aj slová na rozlúčku, ktoré u mnohých vyvolali prúdy sĺz. Naši absolventi vstúpili do sveta dospelých a my veríme, že sa im v ňom bude čo najviac dariť.

Pre nás tretiakov boli tieto chvíle o to intenzívnejšie, keďže sme si plne uvedomovali, že po odchode štvrtákov do mesta sa za nami nenachádzajú už žiadne rady starších žiakov. Teraz sme práve my tými najstaršími a je len otázkou času, kedy nastane naša chvíľa na rozlúčku s obchodkou.

Tatiana Sadloňová, III. B

Foto z rozlúčky

 

 

Výnimočný recitátorský úspech

 

27. apríl 2018 sa stal pre našu školu mimoriadne úspešným dňom.

Študent I.C triedy Samuel Krúžek obsadil v Krajskom kole recitačnej súťaže Hollého pamätník, ktoré sa už tradične konalo v Trnave, 2. miesto s návrhom na postup do celoštátneho kola. V mimoriadne silnej konkurencii deviatich recitátorov zaujal (slovami porotcov) sugestívnym a kultivovaným prejavom a presadil sa aj medzi veľmi expresívnymi, až divadelne poňatýmí prednesmi.

Hviezdoslavov Kubín je teda na dosah a my veríme, že Samko bude opäť úspešný a svojou interpretáciou Miroslava Válka osloví porotu i publikum! 

 PhDr. I. Hazuchová

Nečakaná zmena smeru u prezidenta...

 

Pán prezident, vľavo. Nie, prosím rovno.

Nečakaná zmena smeru pred bránou ,,obchodky“ zo strany prezidenta ho doviedla k študentom, ktorí stáli pred budovou školy a chceli vidieť  prezidenta svojej krajiny, ako sa pešo v sprievode ochranky presúva zo SOŠ na gymnázium. Kýval  im už z cesty, a to vyvolalo úžasnú spontánnu reakciu mladých, ktorá sa nedala len tak obísť a pritiahla hlavu štátu  pred vchod budovy. Podávanie rúk, úsmevy, smiech, otázky typu Čo máte? Hodinu alebo prestávku? Ktorý predmet je najťažší? Ekonomika? On chce byť tiež politikom?  a spoločné fotenie so žiakmi boli pre nás prítomných nečakaným, ale o to príjemnejším zážitkom zo stretnutia s pánom prezidentom.

PhDr. Eva Otepková

 

 

Kde sa končí právo, tam sa začína povinnosť

O ľudských právach na ,,obchodke“ s odborným lektorom

 V minulých dňoch zavítal na našu školu zástupca Slovenského národného strediska pre ľudské práva (národná organizácia na podporu a ochranu ľudských práv na Slovensku spolupracujúca s OSN v rámci európskej siete národných ľudsko-právnych organizácií ENHRI ) v Bratislave pán Mgr. Tomáš Földes, aby sa so študentami porozprával na tému Ľudské práva.  Zatiaľ čo budúci maturanti sa trápili nad účtovnými príkladmi a uplatňovali si plne právo na vzdelanie, žiaci 2.a 3.roč. sa oboznamovali o svojich právach, o úlohe štátu v oblasti ľudských práv, o monitorovaní ich dodržiavania, o antidiskriminácii, o kyberšikane a jej dôsledkoch.

Právo na vlastnú posteľ...

Aj takto vníma nejeden mladistvý svoje práva. Na prvé počutie úsmevný údiv, ale v podstate témy, ktorá sa stala súčasťou slovníka každého z nás, celkom prirodzená požiadavka. Každý z nás vníma a interpretuje ľudské práva cez vlastnú individualitu, má vlastnú predstavu o ĽP a iné meradlo významnosti a dôležitosti. Faktory ako výchova, náboženstvo, filozofia, umenie, spoločenský život, médiá, internet, počítačové hry a pod. ovplyvňujú naše predstavy a vnímanie práv. A tak, čo je pre jedného právo,  je pre druhého povinnosť.

Obsah témy, ktorá by sa teoreticky dala zhrnúť do niekoľkých bodov ( 1. právo na život, 2. právo slobodného vierovyznania, 3.právo slobodného vyjadrovania, atď.) bol široký a priestor na diskusiu obmedzený. Cieľom stretnutia však bolo posilniť ľudsko-právne povedomie mladých ľudí a ukázať, akým spôsobom sa môžu zapojiť do ochrany a podpory ĽP. A kde sa končí právo a začína povinnosť ?  Pomyselnú hranicu  si už musia študenti sami určiť, rešpektujúc pritom práva svojho okolia a prostredia.

PhDr. Eva Otepková

 

I.B a I.C na exkurzii – Volkswagen Bratislava

Volkswagen Slovakia patrí medzi najväčšie spoločnosti na Slovensku. V krajine pôsobí od roku 1991. V pondelok  09. 04. 2018 sa žiaci I.B a I.C triedy v sprievode Ing. Moniky Hladíkovej a Ing. Jany Sakmárovej  zúčastnili v rámci vyučovania odborných ekonomických predmetov exkurzie vo výrobnom závode Volkswagen Bratislava.  Naši prváci videli ako prichádzajú na svet autá značiek, ktoré pozná celý svet. Veľké vozidlá SUV Volkswagen Touareg, Audi Q7, karosérie Porsche Cayenne, či malé mestské autá Volkswagen up!, ŠKODA Citigo alebo SEAT Mii.

Na vlastné oči sa presvedčili, ako všetky pravidlá, zákonitosti a princípy výroby, o ktorých sa učia, vyzerajú v praxi.Témou exkurzie bola Elektromobilita a hybridný pohon. Žiaci sa oboznámili s výrobou v jednotlivých výrobných halách-karosáreň, výroba agregátov, lakovňa.  Zaujala ich dokonalá organizácia práce premyslená do najmenšieho detailu, neuveriteľný poriadok a čistota na každom pracovisku, vysoká produktivita práce, ktorá je priebežne monitorovaná. Všetci obdivovali  vysokú mieru automatizácie.  Spoznali, ako v praxi vyzerá sériová výroba, ako sa pri výrobe uplatňujú zákonitosti výrobného procesu, ako sa prakticky vykonáva just in time a just in sequence. Z exkurzie si naši prváci odniesli zážitok na celý život. 

Ing. Monika Hladíková

Naša škola v TOP 10 na Slovensku

INEKO -  mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy, 27. marca 2018 zverejnila aktuálne poradie hodnotenia škôl za rok 2017,  pričom toto hodnotenie vypovedá o tom, aké výsledky dosahujú žiaci na jednotlivých školách. V kategórii stredných odborných škôl sme sa umiestnili na 9. mieste v rámci celoslovenského hodnotenia a zároveň sme získali najlepšie hodnotenie zo všetkých stredných škôl nášho regiónu.

 

 

 

Ako sme oslavovali Veľkú noc

27. marca 2018 sa v triede 1.A uskutočnilo ďalšie z netradičných, ale veselých podujatí – tvorivý veľkonočný ateliér. Pripravili sme si krátky program v angličtine o blížiacej sa Veľkej noci. Neplánovali sme, že budeme mať publikum, no nakoniec sme boli veľmi radi, že tam bolo. Porozprávali sme im o pôvode a charaktere Veľkej noci. Ruku k nášmu dielku priložila aj lektorka Emily. Slovenské tradície a zvyky sme porovnávali s tradíciami anglofónnych krajín. Dospeli sme k záveru, že naše slovenské tradície sú najpestrejšie zo všetkých . Dve naše spolužiačky dokonca prišli v krojoch z nášho regiónu. Vyskúšali sme si aj americké hľadanie čokoládových vajíčiek, ktoré nám schovala v triede Emily. V priebehu pár sekúnd bola celá nádielka vyzbieraná. Heňo opäť nesklamal vo svojom herecko - šibacom výkone až na to, že sa mu zázračne vyparila voda z vedra, ktorou chcel obliať Emily. Po odchode divákov sme sa konečne nahrnuli k veľkonočnému stolu s chlebíčkami, sladkým barančekom a koláčikmi. Pri dobrom jedle sme spolu s vyučujúcimi prekecali - samozrejme po anglicky ďalšiu vyučovaciu hodinu.

I. A

Deň Sv. Patrika na obchodke

Každoročne 17. marca sa Íri po celom svete oblečú do zeleného a vyrazia do ulíc, aby veselo a hlučne oslávili svojho patróna Svätého Patrika. Reštaurácie servírujú zelené nápoje, davy divákov sledujú veľkolepé sprievody, v Chicagu dokonca prefarbujú rieku na zeleno.

Už minulý rok sa študenti Obchodnej akadémie v Senici pridali k miliónom veseliacich sa Írov a s rovnakým zápalom sa zapojili aj tento rok, hoci sa oslavovalo na Jozefa, v pondelok 19. marca. Patronát nad podujatí prevzali študenti 1. ročníka bilingválneho štúdia v anglickom jazyku. Realizácii programu, ktorý bol simuláciou sprievodu, predchádzala príprava nielen v rámci zážitkového vyučovania, ale aj v rámci tvorivých dielní v poobedných hodinách. Po naštudovaní a spracovaní historických faktov a legiend o Sv. Patrikovi, ako aj o súčasnej podobe jeho osláv nadobudol konkrétnu podobu sprievodný „peer“ teda rovesnícky vzdelávací program pre spolužiakov. Študenti v ňom ukázali svoje jazykové, herecké, ale aj tanečné schopnosti.

Zopakovali sme si základné informácie o tomto svätcovi. Tradícia hovorí, že Patrik sa narodil v 4. storočí vo Walese. Ako tínedžer bol predaný ako otrok do Írska. V zajatí konvertoval na kresťanstvo a v dospelosti pôsobil v Írsku ako misionár a neskôr biskup. Jeho osoba je opradená množstvom legiend, ktoré môžu byť spochybniteľné, ale sú príťažlivé pre dnešnú konzumnú spoločnosť. Komu by sa nepáčilo počúvať príbehy o vyhnaní hadov z Írska, chodení v ohni, ovplyvňovaní počasia, ale hlavne o nezištnej pomoci ľuďom v núdzi?

Všadeprítomný ďatelinový trojlístok, národný symbol Írska, nechýbal ani na kostýmoch účinkujúcich. Hovorí sa, že Patrik ho používal, keď pohanom vysvetľoval podstatu Svätej Trojice. Druhý ročník obchodkárskych „patrikovských osláv“ sa vydaril. Motivoval nás k ďalším podujatiam, ktorými môžeme v budúcnosti predstaviť verejnosti zaujímavé fakty a reálie anglicky hovoriacich a iných cudzojazyčných kultúr netradičnými formami.

Mgr. Slavomíra Masrnová

 

V celoslovenskom kole Monika opäť druhá

21. – 23. marca 2018 sa  v Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne uskutočnil už 52. ročník celoslovenského kola súťaže žiakov stredných škôl v Spracovaní informácií na počítači – SIP. Našu školu tento rok reprezentovali až štyri žiačky v dvoch kategóriách. V kategórii odpis Silvia Kováčová z III. C a Táňa Sadloňová z III. B. V kategórii profesionálne spracovanie textu - wordprocessing Monika Szegényová zo IV. CR a Karolína Pukančíková z II. B. Najviac sa darilo Monike, ktorá obhájila druhé miesto z minulého roka.

Dievčatám za vzornú reprezentáciu školy blahoželáme, pretože už len účasť v celoštátnom kole každej súťaže je veľký úspech.

Aj tento rok sme úspešní

V tretej disciplíne krajského kola súťaže Spracovanie informácii na počítači profesionálne spracovanie textu - wordprocessing tento rok súťažilo 8 žiakov. Podobne, ako po minulé roky, túto disciplínu ovládli naše súťažiace. Prvenstvo obhájila Monika Szegényová z IV. CR. Na druhom mieste bola Karolína Pukančíková z II. B a tretie miesto obsadila Sabina Krčová z II. A triedy. Karolína a Sabina sa zúčastnil všetkých troch disciplín tohto krajského kola.

V tejto disciplíne našu školu ešte reprezentovali Soňa Nemečkayová a Samuel Pribyla z II. B.

 

Monika a Karolína sa svojím výkonom prebojovali medzi 12 postupujúcich do Celoslovenského kola, ktoré bude 21. a 23. marca 2018 v Dolnom Kubíne. Dievčatám držíme palce!

Mgr. Viera Rosová

Oceňovanie žiakov

Riaditeľka školy ocenila žiakov za úspešnú reprezentáciu školy

Hurbanov pamätník - školské kolo a postup do okresného kola: Ema Chocholáčková I. A, Samuel Krúžek I. C
 školské kolo - Emília Danihelová I. B, , Nikola Heltová I. C

Olympiáda v anglickom jazyku – účasť v krajskom kole: Kristína Petráňová III. C, Diana Papuláková I. A

Olympiáda v nemeckom jazyku – účasť v krajskom kole: Alexandra Horváthová IV.B, Vanessa Jasmin Spiewok

Olympiáda Mladý účtovník - Natália Faltýnková IV. A, Veronika Náhliková IV. B, Michaela Jaborníková IV. B

Družstvo dievčat vo florbale - Dominika Vilémová I. B, Sabina Krčová, Monika Keherová a Václava Špírková II. A, Jana Danielová III. C, Andrea Jankovýchová a Michaela Jaborníková IV. B,

Wordprocessing – krajsé kolo: Monika Szegényová IV. CR, Karolína Pukančíková II. B, Sabina Krčová II. A

 

 Obchodkárske srdcia pre Svetlušku

Členky našej študentskej rady, Gabika (III. A), Janka (II. A) a Táňa (III. B ) spolu s pani profesorkou Šalíkovou, potešili klientov denného stacionára Svetluška netradičným darom. Pri otázke, čo by Svetluškárov a rovnako tak i terapeutov potešilo, bola odpoveď celkom jasná: mapa Slovenska. Výťažok z tohtoročných vianočných trhov sa tak použil na kúpu tejto mapy, vďaka ktorej z klientov Svetlušky sršalo nadšenie. Okrem spomínanej mapy sme pre deti zadovážili aj množstvo výtvarných pomôcok, ktoré taktiež vykúzlili úsmevy na perách.

Naša Obchodka takýmto spôsobom darovala na sviatok lásky svoje srdcia tým, ktorí navonok môžu pôsobiť „inak“, ale v skutočnosti v sebe skrývajú toľko citov, koľko aj každý jeden z nás. 

Aby toho však nebolo málo, klientov i pani riaditeľku Svetlušky sme potešili našim záujmom spolupracovať aj naďalej minimálne v nejakých menších projektoch, ktoré by mohli všetkých Svetluškárov potešiť a spríjemniť im deň. Naša študentská rada sa už teraz nemôže dočkať ďalšej spolupráce medzi Obchodkou a Svetluškou.

Tatiana Sadloňová, III. B

 

Naši žiaci uspeli na súťaži v spracovávaní informácií na PC

Vo štvrtok 15. 02. 2018 sa v našej škole opäť stretli žiaci stredných škôl Trnavského samosprávneho kraja, aby si zmerali svoje sily v krajskom kole 52. ročníka Súťaže v spracovaní informácií na počítači.

 Už tradične boli medzi nimi súťažiaci zo všetkých piatich obchodných akadémií v kraji - z Trnavy, Serede, Hlohovca, Veľkého Medera a domáci súťažiaci zo Senice. V tomto roku sa k nim pridali aj študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave a zo Strednej odbornej školy Jozefa Čabelku v Holíči. Celkovo sa do súťaže zapojilo 31 súťažiacich. Súťažilo sa, tak ako po minulé roky, v 3 súťažných disciplínach: písanie na PC, úprava textu na PC a wordprocessing.

Prvú súťažnú disciplínu - písanie na PC absolvovalo 22 súťažiacich.  Na 1. mieste sa umiestnila žiačka z OA Sereď Elena Trang Doan Xuan, s rýchlosťou písania 387,5 čistých úderov za minútu, na 2. mieste žiak z OA Trnava Patrik Ondrejech, s rýchlosťou písania 373,5 úderov za minútu. Našu školu v tejto disciplíne reprezentovalo 8 súťažiacich, z ktorých sa Tatiana Sadloňová, z III. B triedy, umiestnila na 3. mieste (343,6 úderov za  minútu) a Silvia Kováčová, z III. C triedy, na 4. mieste (342,4 úderov za minútu). Ich umiestnenie je o to cennejšie, že sa im podarilo svojím súťažným výkonom prebojovať do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční 21. - 22. 03. 2018 v Dolnom Kubíne.

V druhej súťažnej disciplíne - úprava textu na PC súťažilo 12 žiakov, z ktorých bolo 5 súťažiacich z našej školy. Aj keď sa v tejto disciplíne nikomu nepodarilo prebojovať do celoslovenského kola, výsledok nás veľmi potešil, pretože prvé 3 miesta obsadili práve naše študentky. 1. miesto - Katarína Kováčová, z III. C triedy,  2. miesto - Karolína Pukančíková, z II. B triedy, 3. miesto - Soňa Nemečkayová, žiačka II. B triedy.

 Do najnovšej súťažnej disciplíny wordprocessing sa tento rok zapojilo 8 súťažiacich, z toho bolo 5 žiakov z našej školy. Keďže táto disciplína je náročná na opravu, výsledky zatiaľ nie sú známe. Veríme však, že sa nám podarí, tak ako po minulé roky, umiestniť na popredných miestach a prebojovať sa do celoslovenského kola súťaže.

Víťazom blahoželáme a držíme palce v celoslovenskom kole. Zároveň ďakujeme všetkým, ktorí reprezentovali našu školu a venovali časť svojho voľného času príprave na súťaž: Monike Szegényovej, Michaele Grúberovej, Tatiane Sadloňovej, Kataríne Kováčovej, Michaele Kováčovej, Silvii Kováčovej, Daniele Dodrvovej, Karolíne Pukančíkovej, Sabine Krčovej, Soni Nemečkayovej, Máriovi Kusákovi, Samuelovi Pribylovi a tiež najmladšiemu, ale úspešnému súťažiacemu Kamilovi Kotvanovi, ktorý je žiakom prvého ročníka.

 Poďakovanie patrí aj vyučujúcim, ktoré žiakov na súťaž pripravovali: Ing. Marte Juráňovej,
Mgr.Viere Rosovej, Ing. Jane Sakmárovej a Ing. Antónii Černekovej.

Ing. Antónia Černeková

ITF SLOVAKIATOUR

 

25.01. – 28.01.2018 sa v Inchebe konal  24. ročník medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, 25. ročník výstavy POĽOVNÍCTVO A ODDYCH a 10. ročník výstavy WELLNESS A FITNESS. Žiaci odboru služby v cestovnom ruchu veľtrh navštívili už po štvrtý krát. Prezentujú sa tu nie len cestovné kancelárie, ale aj zastúpenia jednotlivých krajín, regiónov, miest a obcí,  ktoré vám ponúknu prehľad turisticky atraktívnych a zaujímavých lokalít. Výhodne si tu môžete zabezpečiť napríklad svoju letnú dovolenku.

Pre náš študíjný odbor bola najatraktívnejšia sekcia ITF SLOVAKIATOUR a tu sme strávili aj najviac času. Všímali sme si ako sa jednotlivé štáty, regióny, mestá a cestovné kancelárie prezentovali.Postrehy z veľtrhu určite využijeme pri písomnej a ústnej maturitnej skúške. Verím, že niektorí z nás opäť navštívia tento veľtrh a možno raz aj ako vystavovatelia alebo reprezentanti cestovnej kancelárie alebo regiónu.

Klára Kúdelová, IV. CR

Úspech v okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku

18.januára 2018 sa konalo okresné kolo Olympiády v NEJ na SZŠ v Skalici. Kategóriu 2A  reprezentoval  Samuel Krúžek ( I.C ) a 2B Alexandra Horváthová (IV.B), ktorá vo vyrovnanej konkurencii obhájila 1.miesto a postupuje do krajského kola, ktoré s bude konať vo februári v Trnave. Blahoželáme k úspechu a budeme držať palce v ďalšom súboji.

PhDr. Eva Otepková

Seničanka, ktorá nás môže inšpirovať

12. 01. 2018 (piatok) sme mali prednášku o tom, ako sa dá cestovať a zároveň si zarobiť pekné peniaze.

Našu školu navštívila bývala žiačka, Katarína Čermáková, ktorá už 14 rokov pracuje na zaoceánskych lodiach. Jej snom bol vždy cestovať a to sa jej aj podarilo. Zamestnala ju jedna z najväčších lodných spoločností sveta Carnival Corporation so sídlom v Miami, ktorá vlastní 102 lodí. V meste Seattle sa začala jej prvá cesta za poznaním. Pôsobila aj na jednej z najväčších zaoceánskych lodí sveta, Queen Mary 2.

Porozprávala nám o tom, ako si vyskúšala všetky práce v kasíne od pozície krupiérky po manažérku kasína, ktorou je v súčasnosti. Dozvedeli sme sa o zaujímavých miestach, ktoré počas tých rokov navštívila. Očaril ju New York aj Petrohrad, miluje prírodu Aljašky, ale aj nórske fjordy. Jej srdcovkou je mesto Sydney a Austrálčania sú podľa nej vraj najlepší národ na svete. Počas ciest nielenže videla kus sveta, ale aj spoznala množstvo ľudí rôznych národov a ich kultúru.

Teraz čaká Katarínu posledný kontrakt na lodi Princess Cruises. Po 14 rokoch sa chce vrátiť späť na Slovensko a zúročiť všetko, čo sa vo svete naučila. Plánuje podnikať v gastronómii, keďže práve v nej máme veľké nedostatky.

Prednáška nám otvorila oči nad svetom, v ktorom žijeme. Je dôležité, aby sme skúsili na vlastnej koži, že žiť sám, bez rodiny nie je jednoduché. Cestovaním sa môžeme naučiť veľa o kultúrach iných krajín a urobiť si tak vlastný názor o svete. Dôležitejšie však je vrátiť sa späť domov, skúsenosti posunúť ďalej, lebo naša krajina si zaslúži posun vpred.

P. Janáková, L. Baďurová, IV. CR

 

Úspechy našich angličtinárskych olympioničiek

 

24. novembra 2017 sa uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Žiaci súťažili v 3 kategóriách. Kategóriu 2A tvoria študenti prvého a druhého ročníka, v kategórii 2B sú žiaci tretieho a štvrtého ročníka a v kategórii bilingválneho štúdia. Olympiáda pozostáva z dvoch častí, písomného testovania a ústneho formou opisu obrázka a hraním rolovej situácie. Do ústneho kola sa prebojovali tí najlepší „spíkri“, z ktorých nakoniec obsadili víťazné pozície títo žiaci:

kategória 2A  kategória 2B kategória 2C1 (bilingvál)
1. Klára Ďurišová, II. B  1. Kristína Petráňová, III. C 1. Diana Papuláková
2. Mária Szabová, II. B 2. Hana Lebiedzíková, IV. CR 2. Viktória Šrámková
3. Kristína Kalková, II. A  3. Erika Havičová, III B 3. Petra Vrbová

                                                                                

 Po prvý krát na našej škole súťažili študenti biligválneho štúdia v kategórii 2C1, ktorá je po obsahovej stránke pre našich prvákov zatiaľ veľmi náročná. Zvíťazila Diana Papuláková, 2. miesto obsadila Viktória Šrámková a 3. Petra Vrbová.

17. januára 2018 sa konalo okresné kolo na SZŠ v Skalici, kam postúpili víťazi všetkých kategórií. V konkurencii s gymnazistami obstáli skvele. Klára Ďurišová obsadila 2. miesto, Kristína Petráňová a Diana Papuláková 1. miesta a obe postúpili do krajského kola, ktoré sa bude konať vo februári v Trnave.

               Ďakujeme za peknú reprezentáciu školy a držíme palce!  

 Mgr. Slavomíra Masrnová

Benefičné vianočné trhy

 

 Tretí ročník charitatívnej udalosti Vianočné trhy na obchodke bol v istom zmysle slova výnimočný. Stal sa súčasťou Dňa otvorených dverí, ktorý sa konal 21. decembra 2018. Mali sme možnosť privítať na trhoch nielen svojich spolužiakov, ale aj žiakov základných škôl, ich učiteľov či rodičov, ktorí si prišli prezrieť našu školu.

Triedne kolektívy opäť pripravili predajné stánky, ktoré boli tentokrát sústredené v aule školy bok po boku so stánkami cvičných firiem našich študentov. V aule vládol čulý ruch a popri fiktívnych obchodoch v cvičných firmách sa tu uskutočňovali aj tie ozajstné, kde sa žiaci snažili predať svoje výrobky - chutné koláčiky a zákusky,  krásne vianočné ozdoby, sviečky či bižutériu. Študenti sa nezabudli postarať aj o pitný režim návštevníkov a ponúkali sladký čaj, nealko vianočný punč či čerstvú kávičku.

Podarilo sa nám vyzbierať rovných 100Eur, ktoré venujeme Dennému stacionáru Svetluška v Kunove.

 Mgr. Katarína Šalíková

Deň otvorených dverí v OA Senica


Tradične sa v našej škole koncom decembra konal  Deň otvorených dverí, ktorého sa zúčastnili nielen žiaci ZŠ zo všetkých senických škôl, ale i škôl z celého okresu Senica, Skalica, Myjava a Malacky. Spolu s učiteľmi a rodičmi  si okrem priestorov školy prezreli aj priestory na odbornú prípravu študentov OA.

V aule školy sa už tradične konal Kontraktačný deň, ktorého sa zúčastnili cvičné firmy štvrtého ročníka odboru obchodná akadémia a žiaci štvrtého ročníka cestovného ruchu prezentovali svoju cestovnú kanceláriu. V aule školy sa v tento deň zároveň konali Školské vianočné trhy. 

Žiaci bilingválneho štúdia prezentovali  svoj študijný odbor krátkou ukážkou samozrejme v anglickom jazyku.

Kontraktačného dňa sa zúčastnili všetky cvičné firmy tretieho a tvrtého ročníka odboru obchodná akadémia. Cvičné firmy prezentovali svoje výrobky a služby v predajných stánkoch a zároveň súťažili v kategóriách najlepší reklamný spot, najlepší stánok, najlepší katalóg, najlepšia elektronická prezentácia, najlepší reklamný slogan. Na základe hodnotení z jednotlivých kategórií - stánok, katalóg, elektronická prezentácia bola vyhlásená najlepšia cvičná firma. Stala sa ňou cestovná kancelária CK Záhorie.

Výsledky žiackych športových turnajov

 V predvianočnom čase sa na obchodke uskutočnili dve športové podujatia. Vyučujúci telesnej výchovy a športuchtiví študenti zorganizovali volejbalový turnaj a nasledujúci deň si žiaci zmerali sily v pingpongu. Tešíme sa naozaj hojnej účasti - vo volejbale súťažilo 12 tímov a pingpongistov sa stretlo naraz niekoľko desiatok. Vo finále sme mali možnosť sledovať energické zápolenie plné emócií. Úspechy a umiestnenie tímov i jednotlivcov si môžete pozrieť v nasledujúcom prehľade: 

Volejbalový turnaj, 18. 12. 2017

1. miesto

2. AB chlapci

2. miesto

3. C

3. miesto

3. B

 Pingpongový turnaj, 19. 12. 2017

Kategória dievčat

Kategória chlapcov

1. miesto

Alena Kanichová, 3. A

1. miesto

Miroslav Želonka, 2. B

2. miesto

Václava Špirková, 2. A

2. miesto

Martin Hološka, 2. A

3. miesto

Monika Keherová, 2. A 

3. miesto

Patrik Schultz, 4. C

Mgr. Katarína Šalíková

Pokecať si s Emily môžete aj v DAVe

Predvianočný čas bol určite pre mnohých pomerne hektický. Mnohí študenti si však našli čas aj na návštevu podujatia Vianoce v DAVe, ktoré zorganizovalo CVČ. Okrem viacerých aktivít tu 15. decembra 2017 prebehlo aj ďalšie diskusné stretnutie s našou americkou lektorkou Emily Heller. Emily si pripravila prezentáciu a kvíz na vianočné témy, študenti mali možnosť diskutovať o rozdieloch v trávení Vianoc u nás a v USA a tiež si mohli vyrobiť svoju vlastnú, v USA tradičnú, záležitosť - Christmas pickle. Že neviete, čo to je? Mali ste byť 15. 12. 2017 na tom správnom mieste. Študenti ukázali Emily niektoré z našich vianočných zvykov, ako rozkrajovanie jabĺčok, zdobenie medovníčkov, či vyrábanie lodičiek z orechových škrupiniek a malých sviečok.

Dávam do vaše pozornosti, milí študenti, že ďalší pokec sa uskutoční 23. februára 2018 (piatok) o 16,00. Ak prídete, bude vás čakať zábavná diskusia s názvom 100+1 otázok o Slovensku a USA.

Mgr. Katarína Šalíková

Večer pre rodičov

 

Je obdobie, keď rodičia s deťmi rozmýšľajú, kam po ukončení  základnej školy. Stredné školy organizujú pre žiakov 9.ročníka rôzne aktivity s cieľom osloviť potencionálnych študentov. Naša škola sa prezentuje na veľtrhu stredných škôl, dňom otvorených dverí, ktorý je spojený s veľtrhom cvičných firiem a v tomto roku i vianočným trhom, návštevou žiakov na hodinách anglického jazyka, ktoré sú vtedy ukážkou netradičného vyučovania. Všetky tieto prezentácie sa však realizujú viac menej v čase vyučovania. Nie každý rodič kvôli pracovným povinnostiam má možnosť sa nich zúčastniť. A práve túto skutočnosť sme zohľadnili a vedenie OA spolu s pedagógmi pozvalo rodičov na stretnutie do školy vo večerných hodinách. Rodičia(niektorí aj s deťmi) dostali podrobné informácie o študijných odboroch, pripravovaných odboroch v šk. roku 2018/2019 a prezreli si priestory školy. Stretnutie bolo príjemne neformálne a už aj s nádychom adventu.

Po dvoch úspešných ročníkoch tejto aktivity sa škola rozhodla pokračovať a vytvoriť tradíciu večerov na obchodke pre rodičov.

 PhDr. Eva Otepková

Školské kolo súťaže v písaní na počítači

 

V uplynulých týždňoch sa na našej škole uskutočnilo školské kolo súťaže v písaní na počítači.  Súťaž absolvovalo 185 študentov 2., 3. a 4. ročníka. Zo 185 súťažiacich iba 5 žiaci dosiahli rýchlosť písania nad 300 čistých úderov za 1 minútu. Títo žiaci sa v rebríčku hodnotenia umiestnili na prvých piatich miestach. Najlepšími pisármi sa v tomto školskom roku stali:

1. miesto Michaela Grúberová, IV. C trieda

rýchlosť písania 350,4 čistých úderov za 1 minútu, percento chýb 0,02

2. miesto Silvia Kováčová, III. C trieda

rýchlosť písania 311,1 čistých úderov za 1 minútu, percento chýb 0,00

3. miesto Táňa Sadloňová , III. B trieda

rýchlosť písania 304,7 čistých úderov za 1 minútu, percento chýb 0,16

Na 4. mieste sa umiestnil Radoslav Knotek z III. C triedy a 5. miesto obsadila Linda Rechtoríková zo  IV. C triedy.

Víťazom blahoželáme a zároveň prajeme veľa usilovnosti v cvičení, aby  nás mohli úspešne reprezentovať na krajskom kole súťaže, ktoré sa uskutoční vo februári 2018.

Ing. Antónia Černeková

 

Deň vďakyvzdania na obchodke v Senici

 

Štvrtý štvrtok v novembri si snáď všetky rodiny v USA sadnú ku stolu, ktorému dominuje plnený moriak, ktorý je po dlhé desaťročia pre tento sviatok tradičným jedlom. Stretávajú sa celé rodiny, aby spolu poďakovali za všetko dobré, čo ich postretlo po uplynulý rok. Deň vďakyvzdania je jedným z najväčších amerických sviatkov, korene ktorého smerujú do 17. storočia. Podľa písomných prameňov ho slávili európski prisťahovalci do Ameriky v roku 1621 a to ako poďakovanie za úrodu a prežitie prvej zimy v Novom svete.

23. novembra 2017 táto krásna tradícia ožila na našej škole v I.A triede. Študenti bilingválneho štúdia v anglickom jazyku sa pod vedením svojej triednej učiteľky preniesli do 17. storočia a v historických kostýmoch, ktoré si svojpomocne vyrobili, prežívali príbeh prvého vďakyvzdania. Puritáni spolu s Indiánmi niekoľko krát zahrali svojim spolužiakom dramatizované pásmo, ktorým ich oboznámili s touto časťou americkej histórie a kultúry.  Odmenou za ich úsilie bola skutočná hostina s plneným moriakom a inými dobrotami, ktoré si spoločne s učiteľkami a americkou lektorkou vychutnali. Zostáva dúfať, že táto tradícia sa na našej škole natrvalo usadí. (Celý článok)

Mgr. Slavomíra Masrnová

„Smart time II“

 

14. a 22. novembra 2017 sme na našej škole po druhý krát privítali ôsmakov a deviatakov základných škôl z Dojča a Senice a prežili sme spolu s nimi „Smart time II“.

Podujatie tento školský rok pripravili študenti 3. ročníka skupiny pani profesorky Masrnovej. Pripravili prezentácie o škole a jej aktivitách, sprevádzanie po škole, zábavné jazykové hry, nacvičovali správny jazykový prejav a piesne. Nezainteresovaným len pripomíname, že celé podujatie sa odohráva v anglickom jazyku. Sami študenti si uvedomovali. že ide predovšetkým o reprezentáciu školy a získanie nových študentov.

Väčšina z nich zvládla zadané úlohy na výbornú. Dokázali žiakov zaujať, ukázali im priestory školy, predstavili študijné odbory  a zabavili sa s nimi pri súťažiach a piesňach v sprievode gitary. Dúfame, že s niektorými z hostí sa stretneme v septembri 2018.

Mgr. Slavomíra Masrnová

 

Imatrikulácie sú za nami, zaspieval nám aj Michal David!

 

V stredu, 15. novembra 2017, sa v kultúrnom dome v Senici konali imatrikulácie našich prvákov. Všetky tri triedy si pre ostatných študentov i členov učiteľského zboru pripravili zábavný program na témy, ktoré im zadelili tohtoroční tretiaci.

Aby si aj naši učitelia zaspomínali na svoje detské i študentské časy, tretiaci vymysleli zaujímavú spoločnú súťaž pre všetky prvácke triedy, ktorou bola spartakiáda! Michal David sa teda ozýval po celom kultúrnom dome hneď niekoľkokrát, a to ešte ani zďaleka nebolo všetko! Tento populárny spevák bol totiž aj hlavnou témou pre triedu I. B, pričom slávne klávesy tohto interpreta nesmeli chýbať.

O výhercovi súťaže o najlepšiu prvácku triedu muselo vzhľadom na rovnaký počet udelených bodov medzi 1. B a 1. C rozhodnúť obecenstvo. Obchodnú akadémiu teda tento rok zajali piráti na čele s 1. C!

Pevne veríme, že aj budúcoročné imatrikulácie budú rovnako vydarené ako tieto a už teraz sa nemôžeme dočkať!

Tatiana Sadloňová, III. B

 

Prezentácie stredných škôl

 

I v tomto školskom roku sme sa zúčastnili v novembri prezentácii stredných škôl v Senici, v Myjave a čaká nás ešte v decembri prezentácia stredných škôl v Holíči.

V regióne, v ktorom je veľa stredných škôl nás prekvapil a zároveň potešil značný záujem deviatakov i ôsmakov študovať na našej škole. Prichádzali za nami s konkrétnymi otázkami, týkajúcimi sa možností a podmienok, za akých sa môžu stať v školskom roku 2018/2019 študentmi Obchodnej akadémie v Senici. Študenti aj rodičia prejavili aj záujem o Deň otvorených dverí a akciu Večer pre rodičov, ktorú pripravujeme pre rodičov i budúcich študentov.

Na prezentáciu v Myjave zavítal i pán prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v rámci výjazdového rokovania v Trenčianskom kraji a zaujímal sa o možnostiach štúdia v našom regióne.

 Ing. Zlata Mudrochová

 

Odborné exkurzie v obchodnom a výrobnom podniku

 

Študenti  druhého a tretieho ročníka v rámci predmetu ekonomika absolvovali odborné exkurzie do obchodného a výrobného podniku.

Druháci sa zúčastnili exkurzie vo veľkoobchodnom sklade spoločnosti 101 Drogerie v Senici, žiaci III. C absolvovali odbornú exkurziu v podniku ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia v našom meste.

Cieľom exkurzií bolo porovnať teoretické vedomosti získané na hodinách ekonomiky s reálnym prostredím vo firmách a upevniť tieto nadobudnuté vedomosti.

Hodnotenie študentiek si prečítajte tu...

Ing. Zlata Mudrochová

 

Informatický bobor

Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do informatickej súťaže iBobor, ktorej hlavným cieľom je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT). Súťaž chce iniciovať žiakov  k využívaniu IKT a používaniu moderných technológií pri učení sa. V minulom školskom roku sa súťaž konala v 44 krajinách a zapojilo sa do nej približne 1 650 000 žiakov. V tomto školskom roku na Slovensku súťažilo v siedmych kategóriách 74 216 žiakov z 992 škôl.

30 našich žiakov súťažilo v dvoch kategóriách Junior a Senior. Úspešnými riešiteľmi sú všetci súťažiaci, ktorí dosiahli aspoň polovicu "kladných bodov". V kategórii Junior sa to podarilo len Lucii Albrechtovej z II. B, ktorá spomedzi 7 775 súťažiacich tejto kategórie získala v celkovom poradí 447. - 472. miesto. V kategórii Senior, ktorej sa zúčastnilo 4 716 súťažiacich, úspešným riešiteľom bol Patrik Schultz zo IV. C, ktorý v celkovom poradí získal 330. - 397. miesto.

Pôvabná Nika Kumpanová zožala úspech na súťaži krásy v Prahe

Nikola Kumpanová z III. B by na prvý pohľad mohla pôsobiť ako obyčajná študentka našej školy, ale zdanie klame. Má na konte totiž obrovský úspech! Na začiatku novembra sa totiž v hlavnom meste našich západných susedov konalo finále Miss Hasička Československo 2017, kde porazila všetky konkurentky a svojou krásou očarila porotu i mnohých fanúšikov. Vďaka tomu jej napokon nasadili korunku krásy. Niektoré Nikoline spolužiačky nezaháľali a boli ju v deň D podporiť! Cestovanie pár stoviek kilometrov sa určite oplatilo, pričom rozhodne nechýbali ani slzy šťastia či nadšené potlesky pre našu missku!
Nike v mene celej našej školy gratulujeme a želáme veľa ďalších úspechov!

Tatiana Sadloňová, III. B

Deň študentstva na radnici 2017

Aj tento rok sa pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa študentstva zišli v obradnej sieni Mestského úradu v Senici sedemnásti študenti s predstaviteľmi mesta. Týmto vybraným študentom sa dostáva uznania a poďakovania za vynikajúce študijné výsledky, reprezentáciu školy a mimoriadnu mimoškolskú činnosť. Dňa 7. novembra 2017 si z rúk primátora mesta Senica Branislava Grimma prevzali diplom a pamätnú plaketu mesta Senica Gabriela Waldhauserová, Monika Szegényová, Petra Janáková a Aneta Šedivá.

Celý príspevok

Mgr. Katarína Šalíková

Gabriela Waldhauserová

Je študentkou tretieho ročníka odboru obchodná akadémia. Gabika je predsedníčkou triedy a predsedníčkou študentskej rady, ktorú vedie zodpovedne a so zanietením. Zastupuje študentov v Rade školy. Aktívne sa zapája do organizovania školských aktivít a zúčastňuje sa súťaží ako napr. Mladý Európan, Kraj, ktorý je mojím domovom, Aerobic maratón.  Je podpredsedníčkou Študentského parlamentu mesta Senica. Pravidelne sa zúčastňuje mimoškolských vzdelávacích programov a školení pod záštitou Stredoškolskej únie Slovenska. Je aktívnou členkou  dobrovoľníckej organizácie Senica 2.0. Je priateľská a obľúbená v triednom kolektíve, vždy ochotná pomôcť spolužiakom i učiteľom. 

 

Monika Szegényová

Je žiačkou štvrtého ročníka odboru cestovný ruch. Má výborné študijné výsledky. Pravidelne sa zúčastňuje súťaže Sspracovanie informácií n apočítači v kategórii wordprocessing - profesionálne spracovanie textu. Úspešne sa umiestnila nielen na krajských kolách ale získala 2. miesto na Celoslovenskom kole v Rožňave. Monika sa tiež zúčastňuje dobrovoľníckych akcií a v rámci svojho študijného odboru aktívne pomáha pri príprave a realizácii školských podujatí. Monika naplno využíva možnosti, ktoré jej poskytuje štúdium a zúčastnila sa programu Erazmus + vo Viedni.

Petra Janáková

Je žiačkou štvrtého ročníka odboru cestovný ruch. Počas celého štúdia dosahuje výborné študijné výsledky. Petra je aktívnou dobrovoľníčkou a pomáha pri organizovaní mnohých akcií v Senici ako sú Senický týždeň dobrovoľníctva, Challenge day, Míľa pre mamu a benefičné podujatia pre pomoc senickému útulku. Petra tiež aktívne využíva príležitosti poskytované školou a zúčastnila sa programu Erazmus + vo Viedni a zahraničnej stáže v nemeckom meste Binz. Je aktívna a obľúbená v triednom kolektíve a s chuťou sa zapája do školských akcií.

Aneta Šedivá

Je žiačkou štvrtého ročníka odboru cestovný ruch. Je aktívnou študentkou, ktorá neváha pomôcť pri organizácii a príprave školských podujatí. Aneta je už niekoľko rokov horlivou dobrovoľníčkou. Aktívne sa podieľa na podujatiach ako Senický týždeň dobrovoľníctva, Dobrovoľníci deťom, zveľaďovanie Škodáčkovho mlyna v Čáčove. Je členkou Študentského parlamentu mesta Senica, kde sa podieľa na organizovaní podujatí ako Študentský ples, Bublinkový deň, Buď hladný po informáciách. Aneta tiež vedie dievčenské stretká v združení Domka, spieva v zbore a chodí pomáhať do prímestských aj pobytových táborov v lete ale aj počas školského roka. Je tiež aktívnou členkou organizačného tímu dobrovoľníckeho združenia Senica 2.0.

Mgr. Katarína Šalíková

Nedáš štyri deci? 

 Dňa 7. novembra 2017 sme sa my, študenti tretieho a štvrtého ročníka Obchodnej akadémie v Senici, rozhodli využiť možnosť pomôcť iným, ktorú nám umožnila kampaň Slovenského červeného kríža - Študentská kvapka krvi. Darovanie prebiehalo na SOŠ Senica, kde sme sa najskôr museli zaregistrovať a vyplniť dotazník s množstvom otázok. Neskôr nám odobrali vzorku krvi, pretože potrebovali zistiť náš zdravotný stav. Vhodní darcovia ostali čakať v miestnosti, kde sa o nás staral milý personál. Počas odberu sa sestričky uisťovali, či všetko prebieha v poriadku a keď bolo po všetkom, poďakovali nám, ponúkli čaj a sladkú odmenu. Boli sme šťastní, že sme mohli aj my pomôcť zachraňovať životy. 

Veronika Vesperínová, IV. CR

Americký diplomat na pôde Obchodnej akadémie

 

V piatok 3. novembra 2017 sme na našej škole privítali vzácnu návštevu. Prednášať k nám prišiel pán Griffin Rozell, ktorý plní funkciu tlačového a kultúrneho attaché na Veľvyslanectve Spojených štátov amerických v Bratislave.

Pán Rozell si hneď získal naše sympatie, keď nás pozdravil a prihovoril sa nám plynulou slovenčinou. Neskôr prešiel prirodzene do svojho rodného jazyka a my sme so záujmom hltali každé jeho slovo.

Mali sme možnosť vypočuť si prednášku o Spojených štátoch amerických, o funkcii diplomatov v rámci USA a ostatných štátov, o Griffinovom rodnom štáte a niečo aj z jeho súkromného života. Taktiež sme sa dozvedeli niečo o Američanoch ako národe, ako aj o vláde Spojených štátov a ich vládnom systéme. Griffin hovoril aj o svojich skúsenostiach ako diplomat v iných krajinách, hovoril o štátoch, ktoré navštívil, čo tam zažil, ako sa mu tam páčilo a žilo.

Počas prednášky aj po nej sme mali možnosť klásť otázky rôzneho druhu, čo nás len napadlo. Griffin trpezlivo odpovedal na všetky naše otázky a počas celej prednášky sa snažil rozprávať zrozumiteľne a pomaly, aby sme mu rozumeli čo najlepšie.

Na záver sme boli informovaní o študijných programoch v USA a dostali sme aj suvenír z Veľvyslanectva, malé odznaky s vlajkami Spojených štátov a Slovenska.

Prednášku si užili všetci študenti aj učitelia, naučili sme sa niečo nové a užitočné, zlepšili svoje vedomosti v cudzom jazyku. V mene celej Obchodnej akadémie ďakujeme za návštevu.

Erika Havičová  III. B

 

Halloweenska noc na obchodke

 

Tento rok sa študentská rada rozhodla zorganizovať oslavu Halloweena netradične. Keďže Halloween je najčastejšie spájaný s duchmi a strašidelnou atmosférou, využili sme priestory našej školy na tematický zážitkový večer. Naša Halloweenska noc začala po zotmení a skončila na úsvite. Pripravili sme ozaj bohatý program - vyrezávanie tekvíc, prehliadku strašidelných masiek, súťaž vo výzdobe tried, premietanie filmu ale myslím, že najviac si študenti užili bujarú diskotéku.

Ďakujeme študentom za hojnú účasť a za to, že vytvorili počas tohto večera naozaj skvelú atmosféru. Ďakujeme tiež vyučujúcim za pomoc a podporu pri organizácii aj počas priebehu akcie. Ale najviac ďakujeme našej pani riaditeľke Ing. M. Príkopovej za to, že nám dovolila túto nezabudnuteľnú akciu uskutočniť.

Študentská rada

Olympiáda o Európskej únii

 

Univerzita sv.Cyrila a Metoda v Trnave pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zorganizovala celoslovenskú súťaž o EÚ.  Elektronické kolo sa uskutočnilo formou online testu v  trvaní 25 minút bez použitia študijných materiálov. 30 otázok bolo rôznej náročnosti. V niektorých bol možný výber odpovede, v niektorých sa musel vyplniť presný text odpovede. Osem najlepších trojčlenných družstiev z celého Slovenska postúpilo do národného kola.

Tím našej školy tvorili: Linda Macáková (III. A), Patrik Schultz (IV.C), Lucia Baďurová (IV.CR). Niektoré náročné otázky, časová tieseň vyvolali v družstve neistotu aj trému. Zo súťaže si odniesli nové vedomosti a potvrdili pravidlo, že nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa.

Nakoniec sme osadili pekné 35. miesto spomedzi 176 zaregistrovaných  stredných škôl.

Mgr. Viera Medňanská

 

Kraj, ktorý je mojím domovom

 

 

Študenti Sabina Horinková, Sabina Krčová, Mário Kusák z II. A si preverovali svoje vedomosti o prírode, histórii, kultúre, umení a osobnostiach trnavského kraja. Dôslednosť, precíznosť, pozornosť pri vypracovaní otázok elektronického kola im priniesla 38 bodov z maximálneho počtu 40.

Napriek tomu,  že nepostúpili do krajského kola, ďakujeme študentom za prejavený záujem a kvalitnú prípravu na súťaž.

Mgr. Viera Medňanská

 

A znovu vo Viedni...

V októbri sa niektorí žiaci 3. a 4.roč.zúčastnili každoročnej exkurzie do Viedne, ktorú pripravuje PK NEJ. Tento rok sme sa vybrali do októbrovej Viedne. Mesto nás privítalo pekným teplým počasím, čo sme po chladných dňoch, ktoré sme prežívali ako zvonku, tak aj zvnútra, veľmi ocenili. Prehliadka mesta začala v centre pred Radnicou, pokračovala smerom cez Hofburg k Dómu sv. Štefana. Po ceste sme navštívili pietne miesto panovníckeho rodu Habsburgovcov Cisárske hrobky. Okrem prehliadky Dómu poniektorí žiaci stihli ešte vybehnúť na vežu a pokochať sa pekným výhľadom na mesto. Ulica Graben s luxusnými obchodmi a cenami vyvolávala obdivné ale aj rozporné pocity. Slnkom zaliate záhrady Schönbrunnu  dávali sladký pocit ničnerobenia a plne sme si ho aspoň na chvíľu vychutnávali. Z romantického a tichého prostredia zámku sme sa vydali do sveta zábavy, hluku a rôznych atrakcií, do Prátru. Tu sme ukončili našu exkurziu, ktorú sme hodnotili ako deň obdivu nádherných pamiatok Viedne a ich histórie, zábavy a príjemnej pohody.

Za seba i za p. prof. Pekarovú  ďakujem všetkým študentom za  vzorné správanie počas celého dňa.      

Auf Wiedersehen!

PhDr. Eva Otepková

Cestovkári navštívili cestovnú agentúru Hellas Travel


6. októbra sme v rámci vyučovania navštívili cestovnú agentúru Hellas Travel v Senici. Väčšina spolužiakov bola v CA po prvýkrát, preto sme boli radi, že nás pani majiteľka prijala a my sme boli "žhaví" po informáciách, nakoľko si tento rok na hlavnom odbornom predmete TSQ vytvárame fiktívnu cestovnú kanceláriu.

 

Dozvedeli sme sa o rozsahu činnosti CA a o službách, ktoré svojim klientom poskytuje. Pracovníčky CA nám simulovali predaj konkrétneho zájazdu od príchodu klienta do CA až po odovzdanie pokynov pred odchodom klienta na zájazd. Vysvetlili nám tiež spôsob fungovania rezervačných a vyhľadávacích systémov. Dostali sme priestor aj na naše otázky. Na záver mali pre nás pripravenú súťaž, v ktorej sme za správne a rýchle odpovede dostali cestovateľské balíčky. Naše teoretické vedomosti sme doplnili o praktické poznatky a tak sa s chuťou púšťame do založenia našej fiktívnej cestovnej kancelárie. 

Lucia Baďurová, IV. CR

 

Spoznali sme „Malý Rím“

V rámci príprav na praktickú maturitnú skúšku sme počas celého štúdia bližšie spoznávali Slovensko. V tomto školskom roku sme už v septembri navštívili naše krajské mesto – Trnavu. Celou historickou časťou mesta nás sprevádzal skúsený pán sprievodca, ktorý nám podrobne popísal pamiatky na Trojičnom námestí, ako napríklad mestskú vežu, Divadlo Jána Palárika, Sochu sv. Trojice a historickú budovu radnice, ktorú sme si mohli prezrieť aj zvnútra. V meste sa nachádza veľa kostolov, a preto dostalo prívlastok „Malý Rím“. My sme navštívili tie 2 najvýznamnejšie – Katedrálu sv. Jána Krstiteľa a Baziliku sv. Mikuláša. Naša prehliadka sa skončila pri synagóge, kde sa s nami pán sprievodca rozlúčil. Domov sme odchádzali s dobrým pocitom, že sme mohli lepšie spoznať krásy nášho krajského mesta a že pri našich súkromných návštevách Trnavy uvidíme i to, čo sme si doteraz nevšimli...

Petra Janáková IV. CR

Európsky deň jazykov na OA v Senici

26. september je Radou Európy vyhlásený za Európsky deň jazykov, ktorý sa oslavuje každoročne už od roku 2001. Cieľom tohto medzinárodného podujatia je podnietiť  Európanov bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, aby sa učili viac jazykov s presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu.

Na mnohých školách sa tento deň konajú rôzne netradičné jazykové podujatia. Nie inak tomu bolo aj na našej škole. Tradičné vyučovanie  sme premenili na zábavné multimediálne hodiny. Študenti sa zapojili do online aktivít pripravených organizátorom podujatia, zameraných na rozširovanie informovanosti o jazykovej rozmanitosti.

Nasledovali úlohy, ktoré sa snažili vyučujúce „ušiť študentom na mieru“. Počas netradičných hier a kvízov nestačili študentom len jazykové a faktografické vedomosti, ale aj fyzické zručnosti. Do zápolenia išli s plným nasadením. Nešlo ani tak o prestíž, ale o krabičku čokoládových mačacích jazýčkov. Za jeden deň sa síce nikto nestane excelentným užívateľom cudzieho jazyka, ale určite ho to posunie ďalej na dlhej ceste osvojovania si inej reči a rozširovania si svojich obzorov. Veď to všetci poznáme: „Koľko rečí poznáš, toľko krát si človekom“.  FOTO

Mgr. Slavomíra Masrnová

 

Biela pastelka

"Biela pastelka je symbolom neviditeľných línií, symbolom sveta nevidiacich, príležitosťou prejaviť ľudskú ušľachtilosť a solidaritu."

 

Biela pastelka je verejná zbierka, na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Jej výnos slúži na dofinancovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Každoročne túto zbierku organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Študentky druhého ročníka A. Bobčíková, S. Hinková, S. Horinková, N. Faganová, L. Jarovičová, S. Jurovatá a K. Pukančíková - dobrovoľníčky v bielych tričkách, sa stali súčasťou tejto zbierky, ktorá sa uskutočnila 22. septembra v približne 300 mestách a obciach na celom Slovensku. V našom meste vyzbierali 115,92 €. Všetkým, ktorí prispeli do zbierky určitou finančnou čiastkou ĎAKUJEME.

Mgr. Viera Rosová

Letná brigáda

Aj tento rok počas leta dostali študenti našej školy príležitosť pracovať v nemeckom Binzi - Lucia Baďurová, Klára Kúdelová a Petra Janáková zo IV.CR, Andrea Jankovýchová IV.B, Kristína Krakovská a  Lucia Slimáková zo IV.A. Cestovali sme v dvoch turnusoch, v termíne od 10. júla do 7augusta a od 7. augusta do 4. septembra.
Pracovali sme v reštaurácii Plattdütsch, ktorá patrí hotelu Central. V reštaurácii sme pomáhali pripravovať stoly pre hostí na raňajky a na večernej smene sme roznášali nápoje hosťom. Zamestnanci boli po celý čas milí a snažili sa nám všetko vysvetliť. Počas pobytu sme sa naučili nebáť sa komunikovať v cudzom jazyku, hoci začiatky boli ťažké. Vo voľnom čase sme spoznávali okolitú krajinu. Videli sme hotel v Prore, zámok Jagdschloss, prírodu pri jazere či mori. Zapojili sme sa aj do letného programu na pláži, kde sme súťažili, napr. vo volejbale.

Lucia Baďurová IV.CR

 

 R.